کتاب «رد پای خواب»


The novel The Effect of Sleep When Life Was Lost

کتاب (رد پای خواب) با زیر عنوان (وقتی بیداری گم شد) به نویسندگی و تصویرگری محبوبه بهاری رمانی درباره ماهیت خواب با فضایی سورئال است.
ادامه مطلب:

مشخصات کتاب:
نویسنده و تصویرگر: محبوبه بهاری
ناشر: مانیان
قطع کتاب: رقعی
تعداد صفحات: ۱۵۸
رده سنی: بزرگسال
موضوع: ماهیت خواب
شابک: ۴-۵۶-۷۶۱۱-۶۲۲-۹۷۸
قیمت: ۵۲۵۰۰ تومان

برای خرید کتاب رد پای خواب اینجا کلیک نمایید و وارد درگاه پرداخت شوید.

خرید کتاب ردپای خواب از کتابراه

دانلود نسخه نمونه

همه چیز درباره کتاب رد پای خواب با زیر عنوان (وقتی بیداری گم شد):

نحوه شکل‌گیری داستان کتاب:
دغدغه من از بچگی فهم ماهیت خواب بود؛ خواب برای من مبهم و فکر کردن به آن برایم دلهره‌آور و ترسناک بود؛ گفتم ترس چون چیز زیادی از آن نسبت به تعداد سوالاتم درباره‌ی خواب نمی‌دانستم و همین ندانستن موضوع را ترسناکتر می‌کرد به همین دلیل خواب در بخشی از وجود من پنهان مانده بود ولی از آنجا که به دنبال هر سوالی جوابی نشسته است؛ سال‌ها سوالات من در مورد خواب ناخودآگاه مرا به سمت جواب‌ها برده بود و این بخش پنهان در من با انتشار کتاب «رد پای خواب» آشکار شد.
یکی از مهمترین سوالات این بود که:
چه اتفاقی برای آن نسخه دیگری از من که درخوابم رفتارهای عجیب از خود نشان می‌دهد؛ بعد از خواب خواهد افتاد؟ با وجود اینکه من در خواب کاملاً آن را درک می‌کنم و احساساتش را می‌فهمم پس چرا در بیداری دیگر نمی‌توانم هیچ توضیح منطقی در مورد رفتارش بدهم یا آنچه در خواب رخ داده را حتی به درستی بیان کنم؟ انگار که یک بینش از بیداری روی ادراکات حاصل از خواب را می‌پوشاند و برای تک تک اتفاقات خواب برچسب‌های درست یا غلط، واقعی یا حقیقی می‌چسباند همین موضوع سبب می‌شود تا آن‌ها را در بیداری جدی نگیریم.
همیشه به این فکر بودم که اگر فراتر از این بروم چه می‌شود؟ اگر کمی بیشتر در خواب زندگی کنم و صبر کنم تا ببینم آن نسخه دیگر از من در چه حالی است؟ چطور زندگی می‌کند؟ چه تفاوت‌هایی با من بیدار دارد؟ چرا به خواب من آمده است؟
کتاب «رد پای خواب» کاوشی به درون خواب و دیدن هزارتوی زندگی، در آن سمت بیداری است؛ جایی که ماندن در آن را هرگز پیشنهاد نخواهم کرد. در این کتاب صحبت از تعبیر خواب و پرداختن به موضوعات شبیه به بیداری نیست بلکه تجربه سفری بدون زمان در دالان های بی مکان خواب است. قصد من از نوشتن این کتاب ایجاد اشتیاق برای دنبال کردن رد پای آگاهی در خواب و ادراک (نصف زمان از دست رفتۀ زندگی) یعنی خوابمان است؛ جایی که هزاران زندگی در جریان است ولی ما صرفا برای رفع خستگی به سراغش می‌رویم. «رد پای خواب» نیز مانند کتاب «در خودت زنده شو» (اولین کتاب من) تلفیقی از اتفاقات حقیقی و داستانی سورئال است که برای هر مخاطب کنجکاو در مورد خواب خواندنی خواهد بود. اگر تا به حال در اینباره کنجکاو نشده‌اید به این سوال پاسخ دهید:
به راستی خواب مهمتر است یا بیداری؟ بعد از خواندن کتاب به صدها سوال در مورد خواب پاسخ خواهید داد. سوالاتی که برخی از آن‌ها را در پیشگفتار کتاب خواهید خواند. برای خواندن پیشگفتار، مقدمه، فهرست و نظر برخی از اساتید در مورد کتاب می‌توانید نسخه نمونه کتاب را هم اکنون از اینجا دانلود کنید.

«رد پای خواب» در هفده بخش نوشته شده است که تنها فهرست وار در ادامه خواهم آورد زیرا توضیح هر کدام از بخش‌ها حتی به اختصار، لذت خواندن متن را کم خواهد کرد با اینکه بارها کتاب را خوانده‌ام به دنبال راهی برای فراموش کردن آن و بازخوانی کتاب به عنوان یک خواننده بی خبر هستم و به شما خواننده تازه در این مورد حسادت می‌ورزم؛ تنها درباره نام کتاب می‌توانم بیشتر توضیح دهم:

انتخاب نام و زیر عنوان کتاب بین صدها نام صورت گرفته است که در دو جمله کل داستان کتاب را پوشش می‌دهد. پیدا شدن اثری از خواب درست زمانی که بیداری کمرنگ و یا ناپدید می‌شود. انتخاب نام برای این کتاب بسیار مشکل بود و در تمام مدتی که مشغول نوشتن آن بودم بارها تغییر می‌کرد اما نکته جالب اینجاست که وقتی به رد پای خواب رسیدم دیگر دچار تردید نشدم و این اسم آخرین انتخاب من بود.

The novel The Effect of Sleep When Life Was Lost

فهرست کتاب رد پای خواب (وقتی بیداری گم شد)

نوار اول: وقتی به بیداری مشکوک شدم
بیداری
نوار دوم: رخنه
دنیای ما
نوار سوم: کدام خواب، بیداری من است
نوار چهارم: سر نخ زندگی
مزه سیب
نوار پنجم: لحظات حضور
سلام
نوار ششم: نجات
زمان
نوار هفتم: دچار خواب
دعوت بی صدا
تبعید به حسرت
پشت میز وابستگی
نوار هشتم: اثری به نام آدم
یک تقسیم بر بی نهایت
فصل بدون شماره هما
محرم خواب
فواره بیداری
نوار نهم: فرصت زندگی
آینۀ خواب
خواب ابدی
مقیم خواب
نوار دهم: حوض بدون ماهی
نابودی
نوار یازدهم: دایره بسته
آمدم
اما او نبود
نوار دوازدهم: امید
هم خاطره
نوار یکی مانده به آخر
راز خواب
نوار چهاردهم: صدای زندگی
امشب
معنی واژه ها از نگاه هویدا
تقدیر و تشکر

بخشی از کتاب:

سلام

خواب دیدم که مرده‌ام
وقتی پس از سال‌ها دویدن، ایستادم از دویدن‌ها
وقتی پس از سال‌ها فکر، بی‌فکر شدم از باورها
وقتی پس از سال‌ها نرسیدن، نخواستم رسیدن را
وقتی پس از سال‌ها نظم، دوست داشتم به‌هم‌ریختگی را
وقتی پس از سال‌ها ندیدن، دیدم تو را
فهمیدم که سال‌هاست مرده‌ام
آن‌وقت ایستادم
و در آن لحظۀ حضور ماندم
و به زندگی جدید و زنده شدنی دوباره سلام کردم
و تمام عمر هدررفتۀ من
در همین یک «سلام» خلاصه می‌شد.

آیا میدانید جایی بدون زمان لا به لای زمان‌های دنیا و فضایی بدون مکان لا به لای مکان‌های دنیا خواب منتظر دیدار‌تان است؛ این کتاب برای هر آن‌کس که می‌خوابد و خواب می‌بیند جالب و ضروری است.

خرید کتاب رد پای خواب

دانلود نسخه نمونه

خرید کتاب ردپای خواب از کتابراه