چند نکته باریکتر از مو

mahbubeh-bahari-photo

نقص‌ها/ فخرفروشی/ برکت زمان/ باورها

نامه ای به فرزند نداشته‌ام

این را بخوان وقتی از بازی های کودکانه فاصله گرفتی و بیشتر به وجودت می‌اندیشی وقتی از چرایی‌ها بیرون آمدی و به چگونگی‌ها فکر می‌کنی.
-گاهی کاستی‌ها بیشتر از خوبی‌ها به چشم می‌آیند پس بهتر است ابتدا از نقص‌ها صحبت کنیم. نقص‌هایت را از خودت جدا ندان تو با وجود آن‌ها به این مرتبه از شخصیت رسیدی؛ اگر آنها نبودند تو در مواردی ضعیف می‌شدی. پس کاستی‌هایت را به عنوان محرک رسیدن به قدرت‌هایت دوست بدار و همیشه ضعف و قدرتت را با هم ببین. تو با هر دوی آنها کامل می‌شوی خودت را بپذیر و دوست بدار.

گاهی هم خوبی‌ها بیشتر از کاستی‌ها مورد توجه هستند. نگذار دوست داشتن خودت تبدیل به خودشیفتگی شود که مانع پیشرفتت خواهد بود؛ خود شیفتگی از آن جهت مانع رشدت می‌شود که دیگر کسی را بهتر از خود نمی‌دانی که چیزی از آن‌ها یاد بگیری و ماندن در یک سطح و عدم یادگیری سبب می‌شود که همچون برکه راکد شوی.

 

-مورد بعدی غروری است که از عزت نفس تو شکل گرفته و این بسیار زیباست؛ به وجود منحصر به فرد خودت مغرور باش، اما نگذار درخت غرورت را گیاه فخرفروشی خفه کند؛ فخر آفت این غرور مثبت است که باعث می‌شود دلیل حسادت دیگران شوی و ایجاد حسرت در تمام زندگی ات سایه سیاه می‌اندازد و سبب می‌شود کارهایت به خوبی پیش نروند.

-زمان را یک منبع بزرگ آب بدان که قرار است تمام شود اگر چه به نظر زیاد می‌رسد اما خیلی زود متوجه می‌شوی که زیادش هم کم است. در مصرف زمان قناعت به خرج بده یعنی هیچ لحظه ای را بی بهره هدر نده. ولی این را هم بدان که می‌توانی مقدارش را بیشتر کنی و به آن برکت ببخشی؛ رازش در دست‌گیری است. برای کمک به دیگران تا می‌توانی زمان بگذار و حسابی دست و دلباز شو که هر چقدر بیشتر برای مهرورزی وقت بگذاری، برکت زمانت بیشتر خواهد شد.

-مورد آخر اینکه طبق باورهایت زندگی کن هر‌گونه منافات با باورهایت را بی‌تردید رد کن. زیرا زیر پا گذاشتن باورها باعث می‌شود دیگر به خودت اعتماد نکنی، از خودت ناامید شوی و خودت را دوست نداشته باشی و اما بهترین باور در تمام زندگی باور به معجزه عشق است. عشق را سر‌لوحه باورهایت قرار بده و انجام هیچ‌کاری را خارج از منزلگاه عشق نپذیر.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *