کار نشد نداره، نه تو کار خودت نیار

yes-man-نه-آوردن-در-کار-ایستا-و-رشد-مدل-ذهنی

مدل ذهنی

امروز با گوش کردن فایل جلسه پنجم کلاس توسعه مالی جاوید مقدم این مطلب رو می‌نویسم.

اغلب در مورد مدل ذهنی ایستا و رشد شنیدید و می‌دونید می‌خوام از چه چیزی صحبت کنم اما باز به خاطر اون چند درصدی که نمی‌دونن با توضیح کوتاهی در موردش می‌رم سر اصل داستان که طرز فکر خودم راجع به ماجراست.

این دو مدل فکری در انسانها خیلی مشخصه که ممکنه ۹۰ درصد رو حالت ایستا  و ۱۰ درصد رو حالت رشد باشه یا یکم پایین‌تر و بالاتر بزارید اینطوری توضیح بدم که:

مدل فکری ایستا اساسش بر بودنه یا بهتر بگیم ماندن در یک جا و به این دسته از افراد با این مدل فکری اگه بگیم کاری رو انجام بده می‌گه نمی‌شه و کلمه نمی‌شه روی زبانش برای اکثر پیشنهاد‌ها وجود داره و با کلی دلیل منطقی آدم رو قانع می‌کنه که واقعا نمی‌شه.

اما مدل فکری رشد اساسش بر شدنه یا بهتر بگم تبدیل شدن اگر از این افراد بپرسیم کاری رو انجام بده با اینکه بلد نیست از خودش می‌پرسه چطور می‌شه انجامش داد؟

یک مثال می‌زنم:

فروش کفش به صورت اینترنتی:

مدل فکری ایستا می‌گه نمی‌شه چون آدم‌ها دوست دارند کفش را پا بزنند و هرگز اینطوری نمی‌شه کفش خرید. خب خیلی هم منطقیه راستش نظر من هم همین بود.

اما مدل فکری رشد می‌گه با وجود اینکه سایز کفش برای راحتی پا خیلی مهمه چطور می‌شه اینترنتی کفش فروخت؟

چه بسا فروشگاه اینترنتی معروفی که کارش رو با فروش تخصصی اینترنتی کفش شروع کرد.

راهکارهایی مثل اینکه سایز کفش رو به سانتی‌متر در سایت قرار بدیم یا پس گرفتن کفش بعد از ارسال اگر مشکلی داشت فقط در صورتی به ذهنمون می‌رسه که مدل فکری رشد داشته باشیم و با یک نمی‌شه و نه به قول سعدی در ماجرا را نبندیم.

برگردیم به زندگی خودمون تا حالا چند بار کارهای مهم زندگیتون رو که خیلی برای انجامش انگیزه داشتید با یک نه یا نمی‌شه اطرافیان خودتون انجام ندادید و بی خیالش شدید؟ من که خیلی

تا حالا چند بار خودتون هم قانع شدید که واقعا نمی‌شه و با این طرز فکر حسابی نا امید شدید و دست از تلاش برداشتید؟ بی نهایت بار برای من اتفاق افتاده

امروز به درک عمیقی از این ماجرا رسیدم اینکه هر کاری تو هر شرایطی برای کسی که واقعا می‌خواد این کار و انجام بده و برای انجامش انگیزه داره شدنیه هیچ کس و هیچ چیزی نمی‌تونه مانع همیشگی پیشرفتش بشه به نظرم اون آدم مثل آب راه خودشو تو بدترین شرایط پیدا می‌کنه.

پس شمائی که این مطلب رو خوندی دیگه نمی‌شه رو از دایره لغاتت حذف کن و به جاش چطور میشه قرار بده و اگر کسی بهت گفت نمی‌شه همون موقع از مدل فکری رشد خودت بپرس «با این وجود» پس چطور میشه؟…

پایدار باشید

راستی جاوید مقدم حرف‌های خوبی می‌زنه اگه دوست داشتید دنبالش کنید.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *